تبلیغات
انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش

انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش
انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش
دیگر اعضای انجمن
*
*
*

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: این منطقه شامل پارک ملی کرخه جنوبی و پارک ملی کرخه شمالی (جمعا به وسعت ۷,۴۷۶ هکتار) و منطقه حفاظت شده کرخه (با وسعت ۸۳۵۲ هکتار) می باشد که محدوده پارک ملی در سال ۱۳۸۹ به عنوان پارک ملی کرخه تصویب شده است.

پارک ملی کرخه طی مصوبه شماره ۳۲۷ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ بعنوان پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه طی مصوبه شماره ۶۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

پارک ملی کرخه در ۵ کیلومتری غرب جاده ترانزیتی اهواز – شوش قرار گرفته است. این منطقه شمالا از روستای سرخه شیخ عزیز شروع شده و در امتداد جنوبی رودخانه کرخه ضمن در برگرفتن جنگل های دو طرف رودخانه ادامه می یابد.

منطقه حفاظت شده کرخه با طول ۱۸۰ کیلومتر از سرخه شیخ عزیز در شمال غربی شوش شروع و در امتداد رودخانه کرخه بطرف جنوب امتداد دارد و سپس با عبور از غرب شهر شوش تا روستای الحائی پیش رفته و به سمت غرب تغییر مسیر داده و تا روستای حلافدو کشیده می شود.


برای دیدن کامل این متن لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه از یک قسمت تپه ماهوری در شمال و یک بخش دشتی در جنوب تشکیل شده است و رودخانه کرخه از میان آن عبور کرده و با پیچ و خم های زیاد بطرف جنوب و غرب استان خوزستان راه می پیماید. در دو طرف منطقه جنگل های گرمسیری رشد یافته و رودخانه را محاصره نموده اند. بنابراین در درون منطقه کوه و ارتفاعاتی دیده نمی شود و بالطبع دره ای مشاهده نمی گردد. علاوه بر این به علت عرض کم منطقه دشت مشخص و قابل توجهی در آن موجود نمی باشد.

جاذبه های اکوتوریستی:

در این منطقه جنگل های زیبایی نظیر جنگل قلعه نصیر وجود دارد که از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است. از محل های دیدنی دیگر سرچشمه رودخانه شاوور را می توان ذکر نمود. رودخانه زیبای کرخه که از وسط منطقه کرخه عبور می کند و جنگل های انبوه منطقه از آثار و پدیده های زیبای منطقه می باشند. از آثار مذهبی منطقه می توان امامزاده شچاخ در نزدیک محیط بانی هلوه را نام برد. تپه آپادانا و تپه اکروپل، قلعه شوش از بناهای تاریخی در شهرستان شوش در نزدیکی منطقه حفاظت شده کرخه هستند. مقبره حضرت دانیال نبی (ع) در شهرستان شوش از آثار مذهبی منطقه می باشد.

شرایط اجتماعی:

اکثر روستاهای پیرامون منطقه به گویش عربی تکلم می کنند. گاومیش داری و کشاورزی از مشاغل عمده مردم منطقه می باشد. در این منطقه زندگی بصورت طایفه ای بوده و هر روستا عمدتا از یک یا چند طایفه و هرچند روستا از یک عشیره تشکیل شده است.

پوشش گیاهی:

جنگل های کرخه بیشتر از درخت گز تشکیل شده اند. از انواع گونه های گیاهی دیگر می توان به سریم، جاز (بنگله)، بید، لگجی، استبرق، مرغ، شبدر و… اشاره نمود.

گونه های شاخص جانوری:

پستانداران: گرگ، شغال، روباه، گورکن، رودک عسل خوار، گربه جنگلی، سیاه گوش، نمس هندی، کفتار، گراز و …

جنگل های انبوه و متراکم پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه در گذشته مأمنی برای گوزن زرد ایرانی بوده است ولی هم اکنون این گونه ارزشمند از طبیعت این منطقه حذف شده است

جهت معرفی مجدد گوزن زرد به منطقه کرخه سایت تکثیر در اسارت با وسعت ۲۰۰ هکتار تاسیس و تا سال ۱۳۹۲ جمعیت گوزن های زرد در این سایت به حدود ۶۰ الی ۷۰ راس رسیده بود که با هجوم نوعی مگس به نام میاز بیش از نیمی از گوزن ها تلف شدند.

پرندگان: اردک مرمری، اکراس آفریقایی، سنقر تالابی، سنقر سفید، قرقی، سارگپه پا بلند، عقاب تالابی، عقاب دشتی، سنقر خاکستری، دلیجه، دراج، کلاغ سیاه، انواع پرندگان شکاری، دراج، بلبل خرما، اگرت بزرگ و کوچک، حواصیل شب، حواصیل زرد و…

خزندگان: لاک پشت برکه ای، لاک پشت فراتی، وزغ سبز، وزغ لرستانی، قورباغه درختی، قورباغه معمولی، مارآبی و …

ماهیان: شیربت، بنی، عنزه، برزم، کپور معمولی، گتان، حمری

رخدادهای منطقه:

- مرگ ۴۵ گوزن زرد ایرانی در تیرماه ۱۳۹۲ بر اثر حمله نوعی مگس میاز


طبقه بندی: طبیعت شوش، اطلاعات عمومی،
[ چهارشنبه 12 شهریور 1393 ] [ 09:10 ب.ظ ] [ ساسان ساکی
.: Weblog Themes By شوش7هزار ساله :.
درباره وبلاگ


انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش

نام انجمن: دوستداران شهر و طبیعت شوش

 

مدیر انجمن: ساسان ساکی

رئیس هیت مدیره: بهروز علیدوست

نائب رئیس: نگار حیوری

خزانه دار: محمد پارسی فر

عضو هیئت مدیره: محمدمحمدیان فر

جانشین هیئت مدیره: سمیه هیوری

جانشین هیئت مدیره: حجت دامن افشان

بازرس: احمد زالی

جانشین بازرس: اشکان خصافی زاده

اعضای فعال انجمن:

* بانو خزینه پور

* مجتبی معتمدی فر

* محمد شوهانی

* بانو شاه محمدی

* محمد الکثیر

* آرش خصافی زاده

* محمد جوکار

* رضا حمیدی

* رضا محمدی راد

* صادق احمدی

* بانو حیدری نسب

* مصطفی حیدری

* این لیست در حال بروزرسانی است

 

هدف از تشکیل انجمن:

انجمن دوستداران شهر و طبیعت در شوش با هدف حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست و کمک در بهبود وضعیت زندگی شهروندان این کهن شهر تشکیل گردیده است.

بی شک در این راه نیازمند راهنمایی شما هستیم

 

آدرس دفتر انجمن: شوش ، پارک ساحل ، دفتر انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش

 

تلفن: 42822158 061

 

راه های عضویت در انجمن:

1. مراجعه به دفتر انجمن=آدرس: خیابان شهیدمحمد منتظری

2. عضویت از طریق سامانه ثبت نام در سایت

* و یا به یکی از این 2شعب انجمن مراجعه فرمائید:

3. کافی نت 7 آدرس:شوش-خیابان شهید محمدمنتظری

4. کتابفروشی بوستان من آدرس:شوش-چهاراه خوستان(چهار راه چه کنم)

منتظر حضور شما در انجمن هستیم

آمار وبلاگ
بازدیدهای دیروز : 2 نفر
كل بازدیدها : 18 نفر
بازدید این ماه : 48 نفر
بازدید ماه قبل : 5 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :